Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Sotia mea este nascuta in IUNIE 1956 , a facut 5 ani de facultate si a lucrat 20 de ani la termocentrala si are 4 copiii , iar din 2001 si pana in prezent este in pensie de boala (14 ani ) .
Intrebarile sunt :
1. Avand datele de mai sus , in ce an poate iesi la pensie la limita de varsta fara penalizare ?
2. Daca atunci cand iese la pensie , perioada de pensie de boala se considera stadiu de cotizare si stadiul de vechime in munca ?
3. Daca are 4 copiii beneficiaza de scaderea varstei de pensionare si cati ani ?
4. Pentru vechimea lucrata + facultate care ar fi punctul de pensie de care poate beneficia ?
5. Pentru perioada cat a fost in pensie de boala care ar fi punctul de pensie de care beneficiaza ?
6 . Daca puteti sa spuneti cu aproximatie care ar fi punctul de pensie total de care beneficiaza , pentru a sti cu ce pensie poate iesi si anul in care poate iesi la pensie pentru limita de varsta , fara a fi penalizata .
7. Daca a lucrat in strainatate in state ale UE cu acte si a platit impozite si taxe catre statul respectiv , aceasta perioada cat a platit se ia cumva in calcul si se adauga la pensie ? daca da ce acte trebuie depuse la dosar pentru a i se lua in calcul si sa i se cumuleze veniturile din Romania ( venituri pentru perioada lucrata in tara , pensia de boala , salariu din strainatate ) ?
Va multumesc anticipat.
1)De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 60 de ani si 5 luni.
2)Perioada in care beneficiaza de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
3) Nu beneficiaza de reducerea varstei.
4)Nu se poate da un raspuns.la acesta intrebare.,
5)Depinde de cuantumul pensiei de invaliditate si de evolutia salariului mediu brut pe economie in perioada pensiei de invaliditate,
Mai depinde si de existenta,sau nu, a stagiului potential.
6)Nu se poate da un raspuns la aceasta intrebare.
7)Anii lucrati in tarile UE se ia in calcul doar ca stagiu.
Nu intra in calculul cuantumului pensiei din Romania.
Pentru anii lucrati in alte tari U.E. se primeste pensie de la acele state.