avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte pentru donarea unei mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte pentru donarea unei mosteniri

Buna ziua, am si eu nevoie de putin ajutor:

1.
Dupa moartea tatalui, mama si cei 3 frati au mostenit un apartament.
Mama si unul dintre frati vrea sa doneze partea lor celorlalti doi frati.

Ce acte sunt necesare?


2.
Mama vrea sa doneze o alta casa pe care o are pe numele ei unuia dintre copii.

Ce acte sunt necesare?

Cam cat sunt taxele?

Multumesc frumos! // O zi excelenta tuturor!
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 10:56, 23 Noiembrie 2015
1.
Se face partaj nu donatie. Va trebuie certificatul de mostenitor si actele care au stat la baza eliberarii acestuia. Partajul se va face dand sulta fratilor. Va trebuie cadastru si intabulare.
2. Daca face mama dvs donatie, aceasta ar putea fi supusa reductiunii liberalitatilor excesive la decesul mamei de catre ceilalti frati daca le incalca cota de rezerva succesorala.
Taxele nu vi le poate calcula nimeni.
Mergeti la un notar si vi se va calcula taxele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntarea la mostenirea cuvenita blajanul blajanul Buna seara, in urma cu 16 ani, dupa decesul tatalui, am facut succesiunea. Fiind mama in viata si suntem doi frati, toate drepturile cuvenite au fost impartite ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager ethel ethel Bună ziua, O persoană are 5 copii. Această persoană, o femeie văduvă, trece locuința pe numele a doi dintre copiii ei - prin donație, ea ... (vezi toată discuția)
Teren ContSters289205 ContSters289205 Buna ziua,se dau urmatoarele date Suntem 4 frati si o parcela de pamant cu mama fiind propietara.Doi din fratii mei au convins`o pe mama sa semneze dandu`le ... (vezi toată discuția)