Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte pentru donarea unei mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte pentru donarea unei mosteniri

Buna ziua, am si eu nevoie de putin ajutor:

1.
Dupa moartea tatalui, mama si cei 3 frati au mostenit un apartament.
Mama si unul dintre frati vrea sa doneze partea lor celorlalti doi frati.

Ce acte sunt necesare?

2.
Mama vrea sa doneze o alta casa pe care o are pe numele ei unuia dintre copii.

Ce acte sunt necesare?

Cam cat sunt taxele?

Multumesc frumos! // O zi excelenta tuturor!
1.
Se face partaj nu donatie. Va trebuie certificatul de mostenitor si actele care au stat la baza eliberarii acestuia. Partajul se va face dand sulta fratilor. Va trebuie cadastru si intabulare.
2. Daca face mama dvs donatie, aceasta ar putea fi supusa reductiunii liberalitatilor excesive la decesul mamei de catre ceilalti frati daca le incalca cota de rezerva succesorala.
Taxele nu vi le poate calcula nimeni.
Mergeti la un notar si vi se va calcula taxele.