Forum Discuţii juridice Executare silită INFORMATII scrise BEJ
Discuție deschisă în Executare silită

INFORMATII scrise BEJ

Exista posibilitatea de a cere executorului sa furnizeze informatiile cerute, in scris cu stampila si semnatura, fara a xeroxa intreg dosarul de executare?Care ar fi reglementarea?
Nu exista nicio reglementare in acest sens, insa accesul dvs la dosar, ca debitor, este recunoscut. Evident ca puteti formula cerere doar pentru anumite inscrisuri din dosar. Succes!
Asa ma gandeam si eu.Dar de la BEJ mi-a spus, persoana care se ocupa de dosar, ca NU CREDE ca exista alta posibilitate decat copierea intregului dosar(care ar dura 2 zile).Am solicitat in scris pe mail, confirmarea scrisa a informatiilor furnizate telefonic dar nu am mai primit raspuns.Desi, initial mi-a raspuns in 20 minute.Dar intre timp si-a dat seama, si i-am confirmat, ca vreau sa fac contestatie.Ma duc dimineata acolo si vor gasi, cred, o solutie.
Oricum, riscul de aparitie de acte de executare peste noapte, care sa faca sa dispara perimarea, implicit prescrierea, e major, avand in vedere ca executorul are deja dosar penal si e prieten cu juristul de la firma de recuperari.
Pana la urma ar fi vina mea.Deja am fost fraier.Nu mai insist si ma duc, in vizita surpriza, la Bej.
Multumesc!