Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare de drept pedeapsa cu suspendarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare de drept pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii

Buna ziua,
In august 2010 am fost condamnat la 1 an si 10 luni inchisoare cu suspendare pentru o infractiune la regimul circulatiei rutiere si mi-a fost acordat de catre instanta de judecata un termen de incercare de 3 ani si 10 luni.
Va rog sa ma lamuriti cu privire la perioada care trebuie sa treaca pana cand post solicita in instanta constatarea reablitarii de drept. Este de 3 ani, este cea stabilita de instanta de 3 ani si 10 luni sau este de 1 an si 10 luni pedeapsa plus 3 ani si 10 luni termenul de incercare?
Nu as vrea sa fac cereri inutile la instanta de judecata.
Va multumesc
Reabilitarea de drept nu trebuie să o solicitați în instanță, întrucât intervine în temeiul legii după trecerea perioadei de 3 ani și 10 luni, în cazul dvs., de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare. Solicitați inițial un certificat de cazier judiciar pentru a vedea dacă sunteți reabilitat. Doar dacă, trecând perioada de încercare și fiind îndeplinite toate condițiile pentru a opera reabilitarea, nu ați fost încă reabilitat, veți adresa instanței o cerere prin care să constate intervenirea reabilitării de drept.
Termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate la care se adauga un interval de timp de 2 ani potrivit disp.art 82 c.pen. (vechiul cod penal), deci 1 an si 10 luni plus 2 ani= 3 ani si 10 luni.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Reabilitarea de drept intervine daca sunt indeplinite conditile prev de art.86 c.pen.
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.