Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta neexprimarea optiunii succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta neexprimarea optiunii succesorale

Speta e urmatoarea : am ingrijit pe cineva ,o ruda ce nu putea semna documente din motiv ca era bolnava psihic,dupa deces doi mostenitori au renuntat la mostenire la notar,ceilalti trei nu ,insa nici nu au facut declaratii de acceptare ori sa-si eprime tacit sau in scris optiunea succesorala.
Intrebarea e actiunea judecatoreasca va fi indreptata doar impotriva celor 3 ?
Am acceptat in termen, am desfasurat procedura prealabila ,chiar si plata datoriilor ,impozite cheltuieli de intretinere reparatiii,nu a cerut nimeni inventarierea .