Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa aflu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa aflu

buna,am girat ap acum 11 ani sorei mele iar acum mam certat cu ea si ma ameninta ca nu mai plateste rata ,eu detin 75la suta din ap iar in 25 la suta intra sora mea si tatal meu vitreg,ea mai are de dat la banca 10mii de euro in 5 anii daca nu achita poate banca sa imi ia apartamentul si sa raman pe drumuri??
Banca ,mai intai ,va trece la executarea girantilor si apoi la punerea in vanzare a bunului pentru a-si recupera suma neachitata.
dar eu ca girant pot platii suma ramasa?sau daca banca va lua apartamentul isi ia suma restanta de 10mii de euro si restul mi l da mie sau pierd tot?/