Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comisioane credite BCR
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comisioane credite BCR

Buna ziua! Avem (pe numele sotului, eu ca si coplatitor) un credit de nevoi personale la BCR din 2008, pe 10 ani. Uitandu-ma in acte mi-am dat seama ca pana anul trecut noi am platit in rata, lunar, un comision de administrare in valoare de 17,75 lei si un comision de risc in valoare de 60,35 lei. Fiind buni platnici, anul trecut, in 2014, am cerut scaderea ratei pentru a nu refinanta din alte parti. Printr-un act aditional ni s-a micit rata de la 602,93 lei/luna la 499,10 lei/luna. Pe noul grafic acele 2 comisioane apar cu 0 lei. Avem sanse sa recuperam vreunul din cele 2 comisoane? Din cate am inteles acel comision de risc este abuziv din 2010. Putem recupera ceva din 2010 pana in 2014 cand l-au scos? N-am stiut ca din 2010 acel comsion s-a scos. Va multumim!
Da, aveți șanse reale să câștigați dacă veți începe un astfel de proces cu banca.

Puteți să le cereți în scris restituirea comisionului ăncasat abuziv. Dacă refuză, faceți acțiune în Instanță.