avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Amintiri....
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Amintiri....

Daca sunteti de acord , va propun sa trecem aici acele amintiri din copilarie/ adolescenta/tinerete 1, tinerete 2 , tinerete 3.... care au un parfum deosebit ; stiu eu , ceva de genul : jocul noua pietre . Il mai stie cineva ? Eu nu-mi amintesc ce trebuia facut dupa ce se arunca cu mingea : erau 9 pietre, de la mare la mic puse pe verticala , ca o piramida , apoi se arunca cu o minge in turnul asta de pietre si apoi alergam ... dar nu mai tin minte de ce .... si nu mai stiu cine cistiga ... si de ce ...

Mai tin minte insignele de pionier si mindria de a le avea ...
Si Bem -Bem
Si piinea uda presarata cu zahar ...

sunt la birou ......si timp de doua ore nu am facut nimic decit am citit cu sufletul la gura cele 12 pagini de amintiri si intimplari

Imi amintesc o intimplare de pe vremea cind ereu cozi interminabile pentru piine si lapte.Parintii ma trimit intr-o zi suberba de vara ..........la coada la piine.
Cuminte ma asez la coada si nu rezist decit 10 minute,dupa care la indemnul prietenilor mei fugim la strand ,hotariti sa nu stam decit un pic.:)):))
Atunci 6 familii au ramas fara piine si 6 copii cu amintiri de povestit peste ani si ani .
si cite si mai cite....cartele pentru alimente ,bombonele Cip (parca asa se numeau cutiutele rotunde cu bombonele mici ,mici colorate)
o sa continui dar deocamdata vine sefullllllll.:P

ana & maria a scris:

sunt la birou ......si timp de doua ore nu am facut nimic decit am citit cu sufletul la gura cele 12 pagini de amintiri si intimplari

Imi amintesc o intimplare de pe vremea cind ereu cozi interminabile pentru piine si lapte.Parintii ma trimit intr-o zi suberba de vara ..........la coada la piine.
Cuminte ma asez la coada si nu rezist decit 10 minute,dupa care la indemnul prietenilor mei fugim la strand ,hotariti sa nu stam decit un pic.:)):))
Atunci 6 familii au ramas fara piine si 6 copii cu amintiri de povestit peste ani si ani .
si cite si mai cite....cartele pentru alimente ,bombonele Cip (parca asa se numeau cutiutele rotunde cu bombonele mici ,mici colorate)
o sa continui dar deocamdata vine sefullllllll.:P





Bombonelele acelea parca se numeau "Cip Cip" si erau ambalate in pungute transparente de plastic , ce bune mai erau. =D>
Si glucoza era buna pe atunci, si serbetul ... acuma nu mi se par deloc bune, dar atunci ,pentru ca altceva nu aveam, mi se pareau de-a dreptu' delicioase!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocatnet 2011: despre copilărie... ContSters4579 ContSters4579 ...ce va mai aducetiaminte de cand erati copil...incep eu:umbra din casa bunicilor,praful de pe strada,bunica deschizand gazul de la sobe dimineata la ... (vezi toată discuția)
Din realitatea zilelor noastre POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE ... Noi, \"elevii antedecembriști\" ! ... Intr-o imagine care circula pe net, o elevă inconștientă din anii \'70, probabil chiar \'80, merge singură pe ... (vezi toată discuția)
Nevoie de ajutor, va rog: ce activitati as putea desfasura cu niste copii? Filip Alexandru Filip Alexandru Saptamana viitoare voi avea niste intalniri repetate cu vreo cativa zeci de copii bolnavi de la un anumit spital, v-as ruga daca puteti sa-mi dati anumite ... (vezi toată discuția)