Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Amintiri....
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Amintiri....

Daca sunteti de acord , va propun sa trecem aici acele amintiri din copilarie/ adolescenta/tinerete 1, tinerete 2 , tinerete 3.... care au un parfum deosebit ; stiu eu , ceva de genul : jocul noua pietre . Il mai stie cineva ? Eu nu-mi amintesc ce trebuia facut dupa ce se arunca cu mingea : erau 9 pietre, de la mare la mic puse pe verticala , ca o piramida , apoi se arunca cu o minge in turnul asta de pietre si apoi alergam ... dar nu mai tin minte de ce .... si nu mai stiu cine cistiga ... si de ce ...

Mai tin minte insignele de pionier si mindria de a le avea ...
Si Bem -Bem
Si piinea uda presarata cu zahar ...

"Vântul mişcânduţi firele de păr ,
Ochii inlăcrimaţi , râzând alene .
Fiu de adam care ai muşcat din măr !
Acum rupi din aripa morţii pene .
Cu fiecare pană pe care o laşi în vânt :
O retrăire a tuturor amintirilor .
Fiecare lasandu-ţi cate un gând ,
E vremea fericirii , nu a regretelor .
O prima pană se scutură-n ceasul morţii ,
O retrăire de amintiri , inceputul vieţii .
De-a buşilea prin casă , un gând şi ai păşit ,
Doi paşi buni , unul greşit .
De pe aripi de înger , se desprinde a doua :
Gustul amar , sentimentele , răutatea
Văzând că-n a patra primăvară tătăl tău pleacă ,
Nu te-ai întrebat niciodată ca acum : Dar , dacă ?
Amintirile-s acum doar fulg de pene ,
Aripa zburătorului prin amintiri se cerne .
Iţi aduci aminte cum prin nisip te jucai ,
Ce linişte , ce iubire , ce fericit erai.
La amintirea bunicii care sigur e în depărtare ,
Revezi ziua în care ai citit din abecedare .
Fugind în braţele bunicii i-ai arătat că poţi citi .
-”Trecutau patru ani şi încă mai am răbdare”
Iţi reaminteşti copiii , năzbâtiile
ªi ziua în care l-ai descoperit pe moş crăciun .
Nu mai era moşul la care mergeai plângând .
Era familia ta ascuzându-ţi cadourile .
Alergai prin ploaie în drum spre şcoala dragă ,
Ţinându-se aproape , bunicul iţi oferea umbrela toată .
La fel ca atunci şi când ai primit coroniţă .
Bunic mai aveai , dar nu şi bunicuţă .
Primul sarut şi acum îl simţi pe buze ,
Cu dragostea arătată de buburuze .
ªi prima dată când ai facut dragoste
Nepriceput,timid te credeai o pacoste.
Prima oara când ai fumat pe ascuns
Când vecinii imediat teau spus .
Iar , acasa , când mama nu te-a mai certat ,
A doua zi cu pachetul de acasă când ai plecat .
Băutul cu amicii prin zone ascunse
ªi la fel ca bătăiele , cu urme , dar nespuse .
ªi clipele de tristeţe când ai terminat liceul ,
Findu-ţi frate la emoţii doar cerul .
Iar , primul volum publicat cu greu ,
Când ai crezut că l-ai prins de picioare pe Dumnezeu .
Primul loc de muncă chiar după facultate .
Facânduţi placere, propria parte de carte .
Iar , când iubirea “şi-a pus” inelul
Pe mâinile voastre tremurânde .
Aşteptându-vă , doar , eternul .
Sentimentul ce-n suflet te pătrunde .
ªi bătrâneţile ce şi-au luat tributul .
Încercând să-ţi aduci aminte doar trecutul .
Când , încet , pe rând , părinţii au plecat .
ªi socrii curând iau şi urmat .
ªi clipele bătrâneţii trăite uşor şi-n linişte .
Ce-ţi vin acum repede în minte .
Pe timp , ce parcurgi al amintilor drum ,
Spre al tău loc în rai .
Amintirile nu se uită nu se fac scrum !
Eşti al vieţiii , al amintirilor , propriu crai."(-Smocot Ionut Mihai
Craiul Amintirilor)

ContSters53919, utilizator
Oameni buni,de fapt am fost intr-o tabara,la Bucuresti.
Eram la scoala atunci in capitala de judet!
O prietena m-a chemat cu ea.
Despre ce era vorba,de fapt?
Armata in toata regula,doar scopul era pregatirea in vederea marelui eveniment:23 August.
Ne-au impartit pe grupe,am avut noroc,eram in trupa de elita,ca aveam inaltime.:D
Iarasi nu uit:
Aviatia,da senzatia ,si te-nvata sa traiesti,mai frate!
Aviatia,da senzatia,si te-ndeamna sa iubesti!

Era o caldura,se uitau la noi bucurestenii cu compatimire...cand mergeam sa exersam pasii de defilare pe sosea...
Dar a fost frumos.Era un tanar,nu stiu ce grad avea(putin a stat,ca l-au eliminat,fiind necasatorit),cred ca il enervam,vedeam asta.
Atata eram de patrunsa de importanta "misiunii"!
Seara-filme,dans...

Momentul zero...nicio emotie nu aveam.
Ii vedeam pe cei doi "zei",dar erau prea inalti...si fata de langa mine plangea de emotie,i-am tras un cot:nu te emotiona pentru astia!
Am putut sa ma bucur,ciudat!
Era o atmosfera fastuoasa,nu mai priveam la inaltime,pentru mine nu mai conta...comunism sau ce o fi,eram din "trupa de elita".

Ce ma determinati sa-mi amintesc!
ContSters76710, utilizator
mie nu prea imi lipseste copilaria, vremurile vechi, pentru ca in fiecare zi incerc sa fiu putin copil .
Oricum e misto ideea, mai socializam putin :P
biscuitii Ovidiu , napolitanele Spirala , cu crema de fructe la mijloc
Fain subiect!!!!
Jocurile copilariei, sotron, melcul, plicul, tinichele (capace), v-ati ascunselea pe maidan, de-a prinselea, ulii si porumbeii....
Mi-a placut intotdeauna incaltamintea frumoasa. Tin minte ca atunci cand imi cumparau parintii pantofi, ghete, sandale...ce-or fi fost adormeam cu ei in picioare seara, nu ma dadeam descaltata pentru nimic in lume.....Odata am fost cu tata sa-mi ia pantofi de la Romarta copiilor, mi-au placut unii din doua culori, i-am probat, mi-erau cam mici, l-am mintit pe tata ca mi-erau buni si apoi umblam cu ei vai de capul meu, dar eram tare mandra de ei.....
Inghetata pe bat doar doua sortimente, cu vanilie si cu cacao, 55 bani, vandute la acele ladite stradale de catre vanzatori imbracati in halat alb, stand pe un scaunel, in plin soare torid.....
In vacanta pe malul Dambovitei, neamenajat, curgea o apa maloasa si uneori cu pete mari de petrol pe ea...eu si prietena mea ieseam la iarba verde :))...intindeam o fata de masa, puneam branza, masline, rosii, castraveti, luate din racitorul lor, ca era mai pricopsita ca mine, tot aranjamentul asta era in vale..... nu gaseam un loc plat si orizontal......
Plecam din curte in sandale si de cum dadeam coltul, in parculetul din capul strazii, ma descaltam de sandale si umblam cat era dimineata de lunga numai in picioarele goale..... mai intrau aschii, cioburi in talpa...si ce daca?...le scoteam cu acul si apoi ma spalam in ligheanul cu apa pus la soare sa se incalzeasca....intotdeauna bunica mea ma boscorodea.... nu m-am infectat niciodata.
Ma cataram pe gardurile curtilor unde nu erau caini in curte si unde erau caisi sau corcodusi la strada si mancam corcoduse verzi si "caioase". Cata vit. C !!!!!
Am fost foarte mandra cand m-a facut pionier: "sunt gata-n totdeauna!"
Prima petrecere la ziua de nastere a unei colege. Am adus magnetofonul Tesla de-acasa, tata m-a insotit. Avea muzica trasa de sportivii de la CCA care mai ieseau pe-afara si aduceau muzica pe banda. Atunci am invatat sa dansez twist si rock.
Nu vreau sa trec peste prima senzatie ca sunt indragostita...... Cand a plecat acasa la el (venise la matusa, in vacanta)baiatul dupa care eram topita, am crezut ca s-a spart pamantul si ca n-am sa-mi mai revin niciodata. Strada nu mai era la fel, casa nu mai era la fel, totul se modificase ca perceptie in sufletul meu.....
Mi-e dor de copilarie, mi-e dor de adolescenta, mi-e dor de tinerete..... mi-e dor de parintii mei.....
elga50, moderator