Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren cumparat cu \" chitanta de mana\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren cumparat cu " chitanta de mana"

Buna ziua! Ianul 2009,am cumparat un teren,moment in care sa intocmit o chitanta de mana,cu martori,unul dintre ei fiind ginerele proprietarului,da, are legatura asta,neavand timpul necesar pentru intocmirea actelor notariale deoarece in 2 zile si eu ma intorceam in Italia si el in S.U.A. Dupa cateva luni,vinzatorul face infarct si moare,unica mostenitoare fiind fiica acestuiasi martorul mai sus mentionat (ginerele),mergla acesta pentru a deschide succesiunea pentru a deveni si eu proprietar,acesta imi spune sa mai astept putin,astept ,astept,dupa care imi spune samergla cel ce a primit banii cael nu-mi face (mentionez ca este preot),ma poate ajuta cineva cu o informatie ,cum as putea sa-mi rezolv problema? Multumesc!
Puteti face actiune in instanta prin care sa solicitati sa se pronunte o hotarare care sa tina loc de act autentic
Multumesc!