Forum Discuţii juridice Executare silită CREANTE
Discuție deschisă în Executare silită

CREANTE

Ce modalitate de recuperare a creantelor/ipoteci imobiliare am la dispozitie daca nu am cerut executarea silita in termen de 3 ani ?
Ipoteca este accesorie, daca s-a atins prin prescriptie dreptul la executare silita , s-a stins si dreptul de excutarea ipotecii , care este accesorie.
Dreptului de ipoteca nu i se aplica accesorium sequitur principale, acest drept ramanad supus prescriptiei extinctive -art.2501 alin 1 NCC in termenul prevazut de art. 2518 pct 1 NCC.
In plus Codul de procedura civila-Prescripţia dreptului de a cere executarea silită

Art. 405

(1)Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
petrulili, utilizator