Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de deces pentru parinte decedat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de deces pentru parinte decedat?

Buna ziua! O cunostinta este angajat ISU si de curand i-a decedat tatal...nu cunoaste foarte bine ce drepturi are in acesasta situatie tragica....a inteles de la colegii de serviciu ca ar trebui sa primeasca un ajutor de deces (o indemnizatie) pentru decesul parintelui si a depus o cerere in acest sens, o copie dupa certificatul de deces si s-a prezentat si cu actul in original ....insa, comandantul ( nu persoana cu responsabilitati/functie in resurse umane) i-a spus ca nu beneficiaza de acest ajutor deoarece nu plateste o anume "contributie", desi i se retine o anumita suma pt. asigurare...cred eu...Aveti cunostinta despre drepturile sale ca angajat in acest sens? Va multumesc!
E bine de stiut, totusi, ca, iIn cazul in care decedatul era asigurat sau pensionar, un singur membru din familia acestuia beneficiaza de ajutorul de deces acordat de sistemul de asigurari sociale de stat.
Da, multumesc! Acel ajutor a fost obtinut!
As dori sa inteleg mai bine :"art.126(1) lg.19/2000 ....beneficiaza de ajutor de deces O SINGURA PERSOANA care face dovada ca a suportat cheltuielile...".
Prietenei mele i-a decedat tatal.Mama ei a beneficat de 1702 lei de la Casa de Pensii. Intrebarea este: 851 lei mai primeste si prietena mea?#-o
1. Daca sotia decedatului a beneficiat de de ajutorul de deces, nu mai poate beneficia si fiica. Dvs. ati citat din lege: " o SINGURA persoana".
2. Vedeti ca pe spatele certificatului de deces este o stampila care atesta ca s-au platit banii.
Multumesc dle.Tudor Valeriu.