Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ore suplimentare si ore noapte
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ore suplimentare si ore noapte

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa intocmesc corect un stat de salarii pentru 3 angajati ai unei benzinarii cu program non stop fiecare avand ture de 24 cu 48.
Am inteles din codul m-cii si din contractul colectiv de m-ca pentru orele de noapte un spor de 25%.
Cum fac cu orele suplimentare?
Ex. pentru luna iulie
salariatul nr.1= 24*10 ture a cate 24 h=240 ore din care 80 h ii dau 25% =78 ron , 184h normale in luna = 720ron, iar restul le consider ore suplimentare si le platesc cu 100% ?(adica 56 ore?) Este legal?
Orele muncite trebuie platite toate, inclusiv sporul de ore suplimentare daca nu s-au putut compensa
De acord ca trebuie reglementata situatia privind norma de lucru saptamanala de 48 de ore, dar in primul rand angajatilor li se cuvine plata tuturar orelor muncite.
bluelagoon: nu poti sa nu acorzi drepturile salariala pt orele muncite peste cele 32 de ore suplimentare aparandu-te cu propria vina ca i-ai lasat sau chiar iai chemat sa lucreze mai mult decat e legal.