avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ore suplimentare si ore noapte
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ore suplimentare si ore noapte

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa intocmesc corect un stat de salarii pentru 3 angajati ai unei benzinarii cu program non stop fiecare avand ture de 24 cu 48.
Am inteles din codul m-cii si din contractul colectiv de m-ca pentru orele de noapte un spor de 25%.
Cum fac cu orele suplimentare?
Ex. pentru luna iulie
salariatul nr.1= 24*10 ture a cate 24 h=240 ore din care 80 h ii dau 25% =78 ron , 184h normale in luna = 720ron, iar restul le consider ore suplimentare si le platesc cu 100% ?(adica 56 ore?) Este legal?
Cel mai recent răspuns: mihai_u , utilizator 13:10, 1 August 2009
Orele muncite trebuie platite toate, inclusiv sporul de ore suplimentare daca nu s-au putut compensa
De acord ca trebuie reglementata situatia privind norma de lucru saptamanala de 48 de ore, dar in primul rand angajatilor li se cuvine plata tuturar orelor muncite.
bluelagoon: nu poti sa nu acorzi drepturile salariala pt orele muncite peste cele 32 de ore suplimentare aparandu-te cu propria vina ca i-ai lasat sau chiar iai chemat sa lucreze mai mult decat e legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce obligatii au angajatorii ai caror angajati lucreaza in ture 24/48 Kostyka Kostyka Este cunoscut faptul ca in momentul de fata multe societati au obiect de activitate paza unor obiective economice. Unde activitatea este intensa, serviciul de ... (vezi toată discuția)
Program de lucu 12/24 28lacramioara 28lacramioara Spuneti-mi va rog cum se calculeaza corect orele de lucru atunci cand programul este 12/24, lucrand inclusiv sambata si duminica. Exemplificand, in luna ... (vezi toată discuția)
Program de lucru Daniel1900 Daniel1900 Buna seara! Lucrez ca agent securitate! Acum sefi vor sa sa schimbe programu din 12 cu 24 -12-48.....! In 24-48! Deja eu zic ca asta este ilegal! Adica ar fi ... (vezi toată discuția)