Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli protocol

Am o societate care este platitoare de TVA. In luna iulie am achizitionat cu factura bauturi alcoolice pentru cheltuieli de protocol. Care sunt articolele contabile aferente acestei facturi?

Mentionez ca firma este pe profit.
daryana a scris:

Am o societate care este platitoare de TVA. In luna iulie am achizitionat cu factura bauturi alcoolice pentru cheltuieli de protocol. Care sunt articolele contabile aferente acestei facturi?

Mentionez ca firma este pe profit.

1. Se inregistreaza factura de protocol:

% 401 1190
2. Se inregistreaza autofactura pentru cheltuieli protocol nedeductbile fiscal la calculul impozitului pe profit pentru tva colectat aferent:

635 = 4427 190

Succes!