avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli protocol

Am o societate care este platitoare de TVA. In luna iulie am achizitionat cu factura bauturi alcoolice pentru cheltuieli de protocol. Care sunt articolele contabile aferente acestei facturi?

Mentionez ca firma este pe profit.
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 19:59, 23 Iulie 2009
daryana a scris:

Am o societate care este platitoare de TVA. In luna iulie am achizitionat cu factura bauturi alcoolice pentru cheltuieli de protocol. Care sunt articolele contabile aferente acestei facturi?

Mentionez ca firma este pe profit.


1. Se inregistreaza factura de protocol:

% 401 1190
623 1000
4426 190
2. Se inregistreaza autofactura pentru cheltuieli protocol nedeductbile fiscal la calculul impozitului pe profit pentru tva colectat aferent:

635 = 4427 190

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot avea protocol 12 000? analici analici Buna ziua Va rog sa ma lamuriti si pe mine 1)pot avea protocol in valoare de 12000 daca firma are profit 350 000? 2) contabila face la facturile de protocol ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de protocol ella_rad ella_rad buna ziua. am si eu o intrebare referitoare la chelt de protocol. in factura emisa de catre hotel, pe linga cazare, servicii parcare, restaurant apar si ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli protocol iuli-ana iuli-ana patronul vrea ca fiecare angajat sa poata bea o cafea si apa minerala in fiecare zi, cheltuielile le voi inregistra pe protocol 2 % , e corect. (vezi toată discuția)