avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua,
As dori sa ma sfatuiti cum pot sa procedez in urmatoare situatie in care ma voi afla cat de curand.
Locuiesc intr-un apartament cu 3 camere pentru care avem un credit ipotecar, cu sotul si fiul meu care are 21 ani.
As vrea sa divortez cat mai repede, dar nu doresc sa vand apartamentul decat la toamna viitoare pentru ca astept ca fiul meu sa isi termine scoala si sa se decida pe ce cale sa o apuce. Sotul meu nu se impotriveste la divort, cel putin asa a spus acum, (am uitat sa mentionez ca nu lucreaza de 3 ani) dar as vrea sa nu am surprize si sa se razgandeasca in momentul cand voi dori sa vand apartamentul si sa ne vedem de drumurile noastre. De aceea as dori sa ma sfatuiti cum as putea sa procedez sa eliminam orice fel de surpriza neplacuta.
Va multumesc
Doamna, va trebui sa aveti foarte clar definiti termenii: divort, partaj.

Divortul reprezinta desfacerea casatoriei, iar partajul reprezinta impartirea bunurilor dobandite in timpul casatoriei.

Prin urmare, puteti sa solicitati desfacerea casatoriei de comun acord sau din culpa unuia dintre soti.

Dupa desfacerea casatoriei, puteti sa deschideti actiunea de partaj bunuri comune.

"Surprizele neplacute" ... nu aveti cum sa le eliminati... de aia se si numesc : surprize!!!
Divorțul și pârâtul sunt diferite.
Ați putea încerca divorțul și partajul la instanta și poate reușiți sa finalizați totul în același timp.

În trecut se putea...
Daca va înțelegeți pe tot se poate rezolva.

Și la notar se poate dar în funcție de înțelegere.
La notar numai după divorț puteți face partajul.
Multumesc pentru raspuns. Sper ca am inteles corect, pot divorta oricand iar ptr partaj daca sotul nu este de acord cu momentul ales sau termenii, trebuie sa ma adresez instantei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntarea la divort !! kyddy kyddy Buna ziua , de o saptamana am fost la judecatorie si am bagat actele de divort in prezenta unui avocat .....Am termenul in septembrie.Intrebarea mea e: Daca ... (vezi toată discuția)
Divort angelica82 angelica82 Buna seara, iaca Am 55 de ani, cu probleme grave de sanatate (operata pe cord ), handicap gr II.Doresc sa stiu etapele sau metodele prin care pot divorta de ... (vezi toată discuția)
Cum poate ceda tatăl cota sa din imobil copilului, astfel încât mama să nu-l poată pune în vânzare? Ionela Gabriela Ionela Gabriela Buna ziua! Avem si noi o problema ca sa ii zic asa! Sotul meu, a mai fost casatorit si a divortat in 2013. Cand a divortat, a lasat o pe fosta sotie si copilul ... (vezi toată discuția)