Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua ,va deranjez cu o intrebare ;fratele meu este plecat in statele unite ,sotia lui a depus actele de divort si vrea pensie alimentara .vream sa stim cum se plateste aceasta pensie avand in vedere ca el lucreaza cateva ore pe saptamana avand un contract cu o agentie de acolo dar il plaseaza la ore de lucru cand si cand .un fel de part_time.cum va plati pensia in functie de salariul minim din romania sau in functie de salariul lui de acolo
In functie de salariul lui de acolo; raportat la contractul de munca pe care il are.
Buna seara,
Daca trimite o adeverinta din care reiese cat de act salariul lunar pe care o traduceti si o legalizati in Romania si o depuneti la instanta atunci se stabileste pensia in functie de salariul lunar de acolo.
Daca nu, se va stabiloi in functie de salariul minim pe economie din Romania.