Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte de identitate

Buna ziua , imi puteti spune varog daca as putea sa schimb buletinul de identitate de tip vechi pe cel nou, micut , si daca da ce ma costa?
Buna ziua,
va puteti declara buletinul fie pierdut fie deterioarat si-l puteti schimba pe cel de tip nou.
Costurile le aflati la depunerea cererii dar nu-s mari, circa 12 lei.
Daca aveti buletin tip vechi e clar ca e deteriorat, deci nu trebuie sa mintiti in a il declara ca fiind pierdut. Taxa este 12 lei. Aveti nevoie de certif de nastere, contractul pe casa, dupa caz certif de casatorie/sentinta de divort/certif de deces al sotiei, certif.de nastere ale copiilor cu varsta pana in 14 ani.