Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salarizare la incheierea cm
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salarizare la incheierea cm

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce am de facut daca am incheiat CM cu acordul partilor la data de 31 .10.2015 si nici pana acum nu mi-am primit drepturile banesti aferente ultimei luni.Precizez ca in aceasta luna(oct.) am fost in concediu de odihna 10 zile intre 12-23,iar la revenirea din co am primit o instiintare datata 15.10 ca programul de munca se reduce la 4h(motivul plecarii) incepand cu01.10.Zilele de concediu cum imi vor fi platite;la 4h sau8h?.
Cu stima,
Emil
Buna seara,
Daca nu vi s-au virat drepturile salariale pe card sau v-ati prezentat la unitate si nu vi s-au inmanat, atunci va puteti adresa ITM, instantei de judecata ori unui mediator.
Modificarea CIM in ce priveste norma de lucru se face prin act adit, nu prin decizie a admin. Daca nu ati semnat un act aditional, decizia respectiva nu are efect.
Indemnizatia de CO se calculeaza conform art 150 CM:
  "(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
  (2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
  (3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu."

Deci cuantumul indemnizatiei de CO nu va fi afectat de eventuala reducere a salariului.
Multumesc foarte mult pt. raspuns.