Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prelungire valabilitate autorizatie de construire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prelungire valabilitate autorizatie de construire

Buna ziua!
Cu cat timp trebuie depusa cererea privind prelungirea valabilitatii autorizatiei de construire inainte sa expire?
Cat este taxa pentru prelungirea autorizatiei?
Va multumesc!
Este vorba de prelungirea autorizatiei pentru un acoperis la bloc.
Nu ar fi mai bine sa mergeti la cei care au eliberat autorizatia de construire sa intrebati?
Eu zic ca da, ar fi mai bine sa procedati asa...
Prelungirea valabilităţii autorizaţiei de construire se va solicita cu cel puţin 15 zile înaintea datei expirării termenului de valabilitate şi se poate acorda, potrivit Legii, o singură dată pentru cel mult 12 luni.
Decizia privind acordarea prelungirii valabilităţii autorizaţiei de construire este de competenţa emitentului acesteia, în baza examinării cererii solicitantului.