avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prelungire valabilitate autorizatie de construire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prelungire valabilitate autorizatie de construire

Buna ziua!
Cu cat timp trebuie depusa cererea privind prelungirea valabilitatii autorizatiei de construire inainte sa expire?
Cat este taxa pentru prelungirea autorizatiei?
Va multumesc!
Este vorba de prelungirea autorizatiei pentru un acoperis la bloc.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 11:00, 2 Decembrie 2015
Nu ar fi mai bine sa mergeti la cei care au eliberat autorizatia de construire sa intrebati?
Eu zic ca da, ar fi mai bine sa procedati asa...
Prelungirea valabilităţii autorizaţiei de construire se va solicita cu cel puţin 15 zile înaintea datei expirării termenului de valabilitate şi se poate acorda, potrivit Legii, o singură dată pentru cel mult 12 luni.
Decizia privind acordarea prelungirii valabilităţii autorizaţiei de construire este de competenţa emitentului acesteia, în baza examinării cererii solicitantului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit casa ContSters332251 ContSters332251 buna,am construit o casa in rosu in 2007,in fiecare an am mers la primarie reinoind autorizatia de constructie,nereusind sa terminam casa,e o casa in rosu ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construire GiurgicaLeopold GiurgicaLeopold Buna ziua . Am citit pe avocatnet.ro despre modificarea valabilitatii aurizatiei de construire.Am o problema si concret nu am un raspuns,daca ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Salutare, daca certificatul de urbanism dupa care s-a facut proiectul ... mariustz mariustz Salutare, Daca certificatul de urbanism dupa care s-a facut proiectul de casa a expirat, ce se intampla? Trebuie refacut proiectul la costul initial de ... (vezi toată discuția)