Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infintare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infintare asociatie

Buna ziua

As dori sa infintez o asociatie sportiva nonprofit in care pot sa primesc finantari atata in lei cat si in valuta care sa aiba ca obiect de activitate escalada, alpinismu, cicloturismul tracking tot ce tine de activitati montane mai excat un club montan ,toti bani care ii primim din finantari sa merga pe echipamente excursi in tara si strainatate cursuri in care pot sa adere membri care platesc o cotizatie anuala mentionez ca suntem 3 prieteni care vrem sa facem clubul montan ce trebuie sa fac si ce costuri ar trebuie suportate ,si dupa aceea cat trebuie sa platesc la fisc dupa asociatie

Multumesc
marius131988, utilizator
sau cu cine as putea vb sa imi faca asa ceva si cat ma costa
marius131988, utilizator
Costuri nu se pot spune asa, direct, pentru ca pe langa niste taxe fixe pe care le veti plati, mai e onorariul unui avocat care difera de la om la om. Asa ca pot ajunge costurile cu infiintarea si pe la 3000lei sau chiar 3500lei.
O puteti face si personal ca nu e greu.
Poti face singur chestia asta. 3 membri fondatori. act constitutiv + statut (4-5 exemplare atestate avocatial, e mai ieftin). capital social depus la o banca 1100 lei (rotunjit salariu brut pe economie). contract de comodat pentru sediu (nu se autentifica la notar, e sub semnatura privata, sediul poate fi la adresa unui membru). caziere fiscale pentru cei 3 fondatori. taxa timbru judiciar depunere dosar in judecatorie - 100 lei (se achita la finante locale). Bafta.