Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membru sau simpatizant?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membru sau simpatizant?

Sportivii legitimati la o asociatie (club) nonprofit care platesc lunar o cotizatie intra in categoria -Membrii si simpatizanti?Multumesc
george-neagu, moderator
As spune ca sunt membri daca platesc cotizatii.
daca platesc cotizatie, obligatoriu sunt membri (in sensul OG 26 / 2000) si deci fac parte si din Adunarea Generala. Unui simpatizant sau unei persoane dintr-o categorie pe care o numesti "membri" (ex. membrii de onoare, membri simpoatizanti....) care nu are drept de vot in Adunarea Generala nu poti sa ii percepi cotizatie si nu e "membru" propriu-zis al asociatiei ("membru" in sensul OG 26 / 2000 privind asociatiile si fundatiile). Oricum, apartenenta lor la o anumita categorie ar trebui sa rezulte din statut si sa fie clar din momentul stabilirii relatiei cu ei, nu pe baza unei deductii din elemente de genul ca plateste sau nu cotizatie...