Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am gresit la intocmirea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am gresit la intocmirea contractului de munca

Buna ziua,

La cateva luni de la intocmirea unui contract de munca am realizat ca din greseala am lasat o clauza in plus in contractul angajatului (am folosit ca sablon un alt contract de munca si de aici greseala).
Din aceasta cauza firma va trebui sa plateasca o suma de bani catre angajat.

Acum nu stiu ce sa fac si cum sa rezolv greseala.
Contractul este semnat de ambele parti si este in derulare de mai mult de 3 luni.

Pot sa anulez clauza? Risc sa imi pierd locul de munca?

Multumesc.
GB
Nu aveti cum sa anulati dvs acea clauza . Pentru a nu-si mai produce efecte acea clauza trebuie capartile incheie un act aditional prin care se renunta la clauza respectiva..
Angajatul nu vrea sa semneze nimic in acest sens. Logic, ca doar ii anuleza lui un beneficiu financiar (fie el neindreptatit sa il primeasca).
In acest caz, angajatorul daca va plati acele sume se va indrepta asupra dvs pentru a le recupera.
1. Cel care a semnat din partea angajatorului (administrator, director) nu a citit contractul individual de munca (CIM)?

2. Daca a semnat fara sa-l citeasca este si el raspunzator.
Multumesc pentru raspunsurile rapide.
Din pacate se pare ca nu a citit/observat nimeni greseala pana acum. Deci da, este semnat de director.

Exista vreo modalitate in care firma poate sa nu plateasca? Poate clauza sa fie lovita de nulitate in cazul in care nu este stipulata legatura ei cu vreo lege (in contract a fost trecut simplu: - la incetarea contractului de munca se va oferi un bonus de X).

Sau avand acest contract semnat, angajatul are 100% drept de cauza?