Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am gresit la intocmirea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am gresit la intocmirea contractului de munca

Buna ziua,

La cateva luni de la intocmirea unui contract de munca am realizat ca din greseala am lasat o clauza in plus in contractul angajatului (am folosit ca sablon un alt contract de munca si de aici greseala).
Din aceasta cauza firma va trebui sa plateasca o suma de bani catre angajat.

Acum nu stiu ce sa fac si cum sa rezolv greseala.
Contractul este semnat de ambele parti si este in derulare de mai mult de 3 luni.

Pot sa anulez clauza? Risc sa imi pierd locul de munca?

Multumesc.
GB
Contractul reprezinta legea partilor si ,prin urmare, chiar daca clauza nu are vreo legatura cu un act normativ, salariatul poate avea castig de cauza.

Ne puteti spune despre ce clauza este vorba...poate gasim vreo solutie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Clauza simpla pentru angajat care spune exact asa:
-" la incetarea contractului de munca vei primi un bonus de X"
Atata tot.
O posibilitate ar fi dezvoltarea acestei mentiuni in reg.intern , astfel incat sa fie trecute exact situatiile in care se acorda acel bonus.

Asa cum este mentionat in c.i.m., el se acorda in toate situatiile in care inceteaza raportul de munca.