Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ordonanta de plata /proces
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ordonanta de plata /proces

Buna ziua.

Am urmatoarea situatie:sunt o firma de constructii care am prestat in baza unui contract lucrari de constructii unui colaborator.Pe parcursul derularii lucrarilor s-au emis facturi , devize, s-au facut plati .Ajunsi la finalul lucrarii mai erai de emis facturi si devizele aferente.
Colaboratorul meu refuza sa-mi primeasca devizele si facturile pe motiv ca la randul lui nu i-au fost recunoscute de beneficiarul direct al lucrarii.Nu spune ca nu s-au prestat serviciile dar spune ca nu ma poate plati pana cand nu primeste banii de la beneficiar.
In aceste conditii eu doresc sa-mi recuperez banii si ma gandesc sa recurg la mijloacele legale .
De aceea va rog sa-mi spuneti care cale considerati ca ar fi mai potrivita : cea a ordonantei de plata sau un proces de drept comun?

Multumesc tuturor pentru orice raspuns argumentat.
aveti situatii de lucrari acceptate?