Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Verificare evidente contabile din trecut
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Verificare evidente contabile din trecut

Buna ziua,

De curand am descoperit ca doamna contabila care se ocupa de o societate X, nu a inregistrat toate facturile emise si primite in contabilitate, pe motiv ca ... nu le-a primit. Eu personal, m-am asigurat ca au ajuns la dansa. In fine.... Ce vreau eu acum sa intreb este: Cum pot face o verificare a intrarilor si a iesirilor? De unde sa incep? Cum pot sa obtin toate facturile primite de la furnizori? Sa iau legatura cu fiecare in parte? Ce idee imi oferiti pentru a porni in acest lung drum de clarificare?
In dosarele lunare de contabilitate ar trebui existe jurnale de cumparari/vanzari. In baza acestora puteti verifica daca facturile au fost inregistrate. Acest lucru se mai potae verifica si prin conturile 411, 461, 401 si 404, presupunand ca aveti acces la fisa de cont.

Puteti verifica si platile efectuate, prin extrasele de cont sau chitantele/bonurile primite.
Ioan Petru Butariu, Contabil
ioanbutariu a scris:

In dosarele lunare de contabilitate ar trebui existe jurnale de cumparari/vanzari. In baza acestora puteti verifica daca facturile au fost inregistrate. Acest lucru se mai potae verifica si prin conturile 411, 461, 401 si 404, presupunand ca aveti acces la fisa de cont.

Puteti verifica si platile efectuate, prin extrasele de cont sau chitantele/bonurile primite.

Multumesc, ma apuc de lucru :)
=D>
De asemenea puteti efectua confirmari de sold cu clientii/furnizorii la care stiti ca ar trebui sa aveti primite/emise facturi. Oricum aveti obligatia la inventarierea anuala de a efectua astfel de confirmari.