Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual cu timp partial

Multumesc. Revin cu rugamintea de a imi explica ce se intampla cu plata orelor suplimentare se pot plati sau nu in situatia cim cu timp partial? Deci un cim pe perioada determinata se tranforma in cim cu tim partial doar prin act aditional. Si mai am o rugaminte un cim pe perioada determinata se poate transforma in cim pe perioada nedeterminata prin act aditional sau trebuie ca primul sa inceteze si sa se incheie cim pe perioada neterminata? Multumesc
Buna seara,
In cazul unui CIM cu timp partial nu se pot efectua ore suplimentare.
Orice modificare a unui CIM impune incheierea unui act aditional (cu exceptiile prev de lege). Astfel, un CIM cu norma intreaga poate modificat intr-un CIM cu timp partial, iar un CIM determinat poat fi modificat intr-un CIM cu durata nedeterminata, fara a fi nevoie sa inceteze primul contract.
:offtopic: Interventie moderator

1. Incercati sa nu mai deschideti mai multe topicuri legate de problema dvs, deoarece este o incalcare a Regulamentului acestui Forum.

2. In acest sens, veti urmari si veti posta nelamuririle dvs in topicul deschis prima data , intrucat acest topic se va inchide :
www.avocatnet.ro/content/for...

Va multumesc anticipat , pentru intelegere.