Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, drept de proprietate

Buna dimineata! am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva, va multumesc anticipat...
Parintii mei au construit o casa in anul 1970 pe un teren din partea bunicii materne.In 2003 i a fost emis mamei un titlu de proprietate pe o suprafata mai mica decat cea existenta (fara ca ea sa solicite acest titlu de proprietate/terenul fiind validat in suprafata totala de pe titlu de proprietate al bunicii,unde sunt trecute si alte doua surori ale mamei ca mostenitoare).Acum primaria o dat in judecatata pe mama(si pe cele doua mostenitoare /surorile ei)ca sa poata rectifica gresala din titlul de proprietate al mamei.Pana aici totul ok,surorile au fost de acord,numai ca fiica uneia dintre surori a venit la primul termen de judecata si a depus o scrisoare medicala precum ca mama ei(sora mamei) este schizofrenica si ca se prezinta ea in locul ei.Mama angajase un avocat sa le reprezinte pe toate trei(mentionez ca au fost de acord surorile ei pentru ca acolo mama a locuit de cand si au construit casa si acel teren a fost folosit doar de mama pentru ca este curtea si gradina casei),iar fiica surorii mamei(nepoata mamei) a spus ca nu vrea sa fie reprezentata de dl avocat ales de mama.Intrebarea mea este in acest caz ce poate mama sa faca sau ce trebuie sa faca ?Iar o alta intrebare ar fi dat fiind faptul ca mama detine acel teren din 1970 si pana in prezent (uzucapiune ? ar putea face ceva) acolo a construit o casa, acolo a muncit terenul aferent,ce ar putea obtine aceea nepoata dat fiind faptul ca se opune si a intervenit in proces in numele mamei ei. Va multumesc!
dumitrugj a scris:

Buna dimineata! am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva, va multumesc anticipat...
Parintii mei au construit o casa in anul 1970 pe un teren din partea bunicii materne.In 2003 i a fost emis mamei un titlu de proprietate pe o suprafata mai mica decat cea existenta (fara ca ea sa solicite acest titlu de proprietate/terenul fiind validat in suprafata totala de pe titlu de proprietate al bunicii,unde sunt trecute si alte doua surori ale mamei ca mostenitoare).Acum primaria o dat in judecatata pe mama(si pe cele doua mostenitoare /surorile ei)ca sa poata rectifica gresala din titlul de proprietate al mamei.Pana aici totul ok,surorile au fost de acord,numai ca fiica uneia dintre surori a venit la primul termen de judecata si a depus o scrisoare medicala precum ca mama ei(sora mamei) este schizofrenica si ca se prezinta ea in locul ei.Mama angajase un avocat sa le reprezinte pe toate trei(mentionez ca au fost de acord surorile ei pentru ca acolo mama a locuit de cand si au construit casa si acel teren a fost folosit doar de mama pentru ca este curtea si gradina casei),iar fiica surorii mamei(nepoata mamei) a spus ca nu vrea sa fie reprezentata de dl avocat ales de mama.Intrebarea mea este in acest caz ce poate mama sa faca sau ce trebuie sa faca ?Iar o alta intrebare ar fi dat fiind faptul ca mama detine acel teren din 1970 si pana in prezent (uzucapiune ? ar putea face ceva) acolo a construit o casa, acolo a muncit terenul aferent,ce ar putea obtine aceea nepoata dat fiind faptul ca se opune si a intervenit in proces in numele mamei ei. Va multumesc!