Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu de munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu de munca

Sofer TIR angajat la o firma romaneasca.Am incarcat marfa ptr Olanda si am primit ordin sa scriu un alt CMR cu descarcare in Germania.Am fost oprit de politia germana care fara sa-mi ceara actele mi-a zis sa deschid sa fotografieze marfa,apoi actele marfii,6 ore control,emailuri la firma unde am incarcat,unde trebuia sa desc,unde urma sa desc sa confirme transportul.Mentionez ca transportam hartie reciclata iar Anexa 7 care mi-a fost data la incarcare era falsa,politia dandu-mi o alta Anexa 7.Am primit o amenda de cca 1000euro.Pot da in judecata firma transportatoare,firma la care eram angajat,eu respectand toate ordinele primite?
Nu se poate sa va dea suma constand in amenda achitata de dvs. pe cale amiabila?
Am sa incerc luni intr-o alta discutie cu directorul flota extern.Firma a incasat banii pe cursa,aceasta am facut-o respectand atat traseul cat si ordinele primite.
In cazul in care nu se rezolva pe cale amiabila,nu-mi ramane decat sa ma adresez unui avocat,si in instanta.Multumesc ptr raspuns
GHMA, utilizator