Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligatii post mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligatii post mostenire

Sa detailez intrebarea precedenta-doi copii majori cu tata decedat, unici mostenitori pot cere in instanta returnarea unor datorii in bani de la o persoana?
Mentionez ca imprumutul s- a facut pe baza unor simple hartii semnate intre cele doua parti ,tatal lor si datornicul,acesta din urma nedorind sa inapoieze imprumutul.

Editat de moderator simonette12-motiv inlocuit icon cu litera "d"
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Mostenitorii defunctului creditor pot solicita debitorului restituirea imprumutului in termen de 3 ani de la data scadentei. Mergeti la un avocat .
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema, intrucat o astfel de practica incalca pct.3.3 din Regulament.
In situatia in care mai aveti nelamuriri/intrebari suplimentare fata de raspunsurile primite, aveti posibilitatea sa continuati discutia aici folosind optiunea" raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
aura15 a scris:

In instanta se recunosc datoriile facute pe baza unei hartii facute intre doua persoane fara martor?

trandafir2 a scris:

Daca hartia este autentica, da.

Multumesc!