Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masluire dosar \"Lovit cu masina + fuga de la locul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masluire dosar "Lovit cu masina + fuga de la locul accidentului"

Buna ziua , scuze daca nu am incadrad corect intrebare ./
voi fi cat se poate te scurt si la obiect ,
Asta vara tatal meu a fost lovit cu masina de ginerele unei persoane (care a si fugit de la locul accidentlui) cu care tatal meu are unele conflicte. in masina se afla soferul si persoana cu care tatal meu are conflictele. in plangerea de la politie tatal meu a scris asa "cetateanul cu numele X a condus masina cu numarul xxxxxxxxx si m-a lovit dupa care a fugit, pe scaunul din dreapta se afla cetateanul cu numele Y care a vazut tot ce s-a intamplat. La sectia de politie la dosar apare o plangere cum ca tatal meu ar fi scris ca de fapt cetateanul Y care nu poseda permis de conducere si nu are nici o cunostinta in a conduce un autoturism ar fi dat peste el cu masina. nu se pomeneste nicaieri de cetateanul X care de fapt a comis fapta . mentionez ca am filmare unde se vede clar cine a fost soferul si cine a fost pasagerul .
cetateanul x este recidivist , a avut multe probleme cu politia de la noi din tara cat si din alte tari .
ce sfaturi aveti pentru noi ?
unde ne putem adresa sa se faca dreptate ?
fara a mai apela la sectia de politie de care apartinem se poate merge direct la tribunal / judecatorie ?
Nici macar nu au fost incepute audierile , de 4 luni de zile ne tot amana. in plangere tatal meu a specificat ca eu sunt martor , nici pana acum nu am fost audiat .

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Din cele relatate inteleg ca:
-in urma cu 4 luni ,tatal dvs a fost accidentat de o masina condusa de X .
Se pune intrebarea : accidentul a avut loc pe drumurile publice?Cate zile de ingrijiri medicale a necesitat victima?La fata locului a venit un echipaj de politie?Si multe altele .
Consultati un avocat care are acces la tot dosarul pt a formula plangerea la parchet .

Drumul nu este public . Este un drum cu acces interzis cu exceptia riveranilor , mai mult ca acest individ a intrat si in curte instigat de cetateanul Y .unde a avut o scurta altercatie cu tatal meu , a fugit in masina iar tata a iesit din curte mergand sa ii ceara socoteala din care motiv a intrat in curte fara a avea voie . Atunci a demarat cu masina si l-a lovit pe tatal meu , nu a fost nevoie de ingrijri medicale pentru ca s-a ferit inainte de impact dar totusi a fost lovit cu coltul dreapta a barii din fata si oglinda . In cazatura s-a lovit la : cot , umar , cap, genunchi , tibie, totul este pe filmare. A fost la medic pentru constatare.
La fata locului a venit un echipaj de politie chemat de mine prin 112 .

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
:oops:Interventie moderator
Am rugamintea sa lecturati Regulamentul forumului si in special pct.2.8 pe care l-ati incalcat de 4 ori pana acum ( in ceea ce priveste functia de citare).
Multumesc pentru intelegere.
2.8. Pentru ca ideea postului sa fie mai clara, poti apela la emoticoane. Te rugam insa sa nu exagerezi. Poti apela la functia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu conditia ca acest citat sa nu se afle pe aceeasi pagina si sa fie doar fragmentul la care te referi. Te rugam sa nu exagerezi cu citarea intregului mesaj daca nu e necesar.
Este drum public .Definitia drumului public,conform OUG 195 /2002 ,la art 6 aliniat 14 este
"drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;"
Apelati la un avocat pt a va lamuri toate aspectele .