avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare proprietate intre persoane fizice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare proprietate intre persoane fizice

Intentionez sa vand o proprietate. Eu (vanzator) am cont deschis la o alta banca decat cumparatorul. Este obligatoriu sa deschid cont la banca cumparatorului? Dupa stiinta mea, trannsferurile bancare interne se fac oricum in aceeasi zi (daca viramentul se face dimineata), sau a doua zi. (Am inteles, ca avand cont la aceeasi banca transferul se face instantaneu, desigur un avantaj)

Va multumesc
Szasz
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:09, 9 Decembrie 2015
Nu este obligatoriu. Este vorba de comisionele interbancare atat.
Da,de fel la aceeași banca banii intra în aceeași zi.

La alta banca poate dura...

Nu sunteți obligat sa deschideți cont la banca vânzătorului.
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2015
ContSters338589, utilizator
Depinde pentru ce anume sa deschideti contul la aceeasi banca... pentru rapiditate ajuta. Pentru dovada de plata, nu.
Cereti OPul de la cumparator, vizat de banca lui si atat. Copie. Sau mergeti cu el cand plateste. Sau faceti un cont escrow.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se pot incasa cel mai sigur bani intr-o vanzare de teren? liana1963 liana1963 As dori sa stiu care este cel mai sigur mod de a incasa pretul unui teren vindut ( deci relativ o suma mare de bani) ,asa incit sa poata fi semnat actul de ... (vezi toată discuția)
Plata apartamentului, prin transfer bancar cristina.risca cristina.risca Buna seara, Intentionez sa cumpar un apartament de la o persoana fizica, iar plata as vrea sa o fac prin ordin de plata, prin transfer in contul ... (vezi toată discuția)
Tranzactie imobiliara - plata simultana cu semnarea actelor AntiSecretare AntiSecretare Cum se pot [b]asigura vanzatorul si cumparatorul[/b] unei locuinte ca tranzactia se va finaliza [b]fara pagubirea vreunei parti[/b]? Care ar fi ... (vezi toată discuția)