Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare proprietate intre persoane fizice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare proprietate intre persoane fizice

Intentionez sa vand o proprietate. Eu (vanzator) am cont deschis la o alta banca decat cumparatorul. Este obligatoriu sa deschid cont la banca cumparatorului? Dupa stiinta mea, trannsferurile bancare interne se fac oricum in aceeasi zi (daca viramentul se face dimineata), sau a doua zi. (Am inteles, ca avand cont la aceeasi banca transferul se face instantaneu, desigur un avantaj)

Va multumesc
Szasz
Nu este obligatoriu. Este vorba de comisionele interbancare atat.
Da,de fel la aceeași banca banii intra în aceeași zi.

La alta banca poate dura...

Nu sunteți obligat sa deschideți cont la banca vânzătorului.
ContSters338589, utilizator
Depinde pentru ce anume sa deschideti contul la aceeasi banca... pentru rapiditate ajuta. Pentru dovada de plata, nu.
Cereti OPul de la cumparator, vizat de banca lui si atat. Copie. Sau mergeti cu el cand plateste. Sau faceti un cont escrow.