avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Infiintare firma platitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Infiintare firma platitoare de TVA

Buna ziua!

Doresc sa infiintez un SRL, insa vreau ca firma sa fie platitoare de TVA.
Ce acte trebuie sa depun - ma refer doar la acest aspect, pentru a fi platitoare de TVA?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 17:12, 8 Decembrie 2015
După ce firma este înființată trebuie să vă adresați AFP pentru opțiunea plătitor de TVA. Nu se mai face direct la Registrul Comerțului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domenii de activitate srl - platitoare vs. neplatitoare de tva - act constitutiv kokolyko kokolyko Buna seara. Vreau sa infiintez o SRL, iar in actul constitutiv am precizat domeniul si activitatea principala si am o nelamurire referitoare la activitatile ... (vezi toată discuția)
Platitor tva prin optiune mirceabescu mirceabescu Ma poate ajuta cineva cu informatii exacte privind infiintarea unei firme si inregistrarea acesteia ca platitor de TVA inainte de a face orice achizitie pe ... (vezi toată discuția)
Pfa infiintat fara depunere acte administratie, se poate radia? ioanapopescu ioanapopescu Buna ziua, Am infiintat un PFA la Registrul Comertului si sunt inca in termenul de 15 zile pana cand trebuie depuse actele la Administratia ... (vezi toată discuția)