Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Forma inregistrare fiscala agent asigurari
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Forma inregistrare fiscala agent asigurari

Buna, sunt agent asigurari si am fost anuntati (in al 12-lea ceas) ca trebuie sa ne inregistram fiscal PFI sau PFA . Vreau sa stiu daca pot sa fac IntrFam impreuna cu cineva din familie care este PFA si vrea sa-l inchida ("onor noului cod fiscal:") si apoi sa ne asociem fiecare cu activitatea lui ? :(
exista precizarea in CF ca agentul asigurari trebuie sa fie doar PFA /PFI ?
De la 1 ianuarie 2016 va trebui sa prestati doar sub forma de pfa. Mergeti la registrul comertului sa va autorizati si acolo va da si detaliile privind actele necesare.
multumesc; dar eu ca PFA pot sa am angajat si pe fratele meu cu alt obiect de activitate si sa depun 2 declaratii cu venituri realizate ?
Il puteti angaja cu contract de munca pe pfa-ul dumneavoastra. Doar asa. Sau isi face si el pfa separat.