Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Proprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Proprire salariu

Buna ziua!sotul meu a avut un card de credit la ing situatie se prezinta in felul urmator :
Data ultimei actualizări: 30-01-2012
Tipul contului: Credit pe cec / linie de credit
Stare: Sold neplatit raportat ca pierdere de catre creditor
Data acordării: 30-05-2008
Durata contului: LOC
Valuta: RON
Suma acordată: 3.200
Suma datorată: 0
Suma restantă: 2.749
Data ultimei plăţi: 30-01-2012
Data primei restanţe: 10-10-2009
Categorie de întârziere crt: L
ACUM CONTUL LUI A A AJUNS LA EOS KSI NU AM PRIMIT NICI O SCRISOARE DE INFORMARE CA CONTUL A AJUNS LA EI
ANUL ACESTA IN 2015 PRIMIM TEL SI AMENTINTARI CA DOSARUL A FOST LA TRIBUNAL ncuviinteaza executarea silita.Fara cale de atac.Pronuntata in sedinta publica, azi, 02.10.2014.
Document: Încheiere - de executare silită 02.10.2014
ODATA CE DATORIA ESTE MAI VECHE DE 3 ANI NU SE PRESCRIE?
SI ESTE NORMAL SA AJUNG CU DOSARUL IN INSTANTA FARA SA MA ANUNTE NIMIC
SI ACUM SA MA HARTUIASCA CU TEL CA NU FAC PLATA
CUM SA PROCEDEZ
au cum sa imi faca proprire pe salariu?>
Fara indoiala vor pune poprire pe salariu, formulati contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de inceperea executarii silite.
tocmai aici este problema ca noi nu am fost instinati de executare silita a fost la tribunalul doarul in 2014 acum am gasit eu pe net dosarul
pe noi ne suna o doamna de la eos
si ne ameninta cu plati nu ne a zis nimic de tribunal
si ne solicita sa facem plata in contul unui judecator
Plata se face in contul unui executor judecatoresc,nu al unui judecator,ptr.incheierea de executare silita nu era obligata instanta sa va citeze, singura cale legala de atac este contestatia la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de poprire,atunci puteti invoca prescriptia si orice alte motive pe care le considerati legale si intemeiate.
deci sa inteleg ca daca se va primi la locul de munca instintare ca i se va face proprire la salariul atunci sa fac contestatia la executare in termen de 15 zile si unde sa o depun?
si dupa ce depun contesatia ce se poate intampla
Multumesc