Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare bugetari

Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati care este cadrul legal privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015 si,in conformitate cu acesta, sa-mi spuneti care ar fi salariul de baza pentru functia publica de inspector superior(studii superioare), clasa I, gradatia 5(corespunzatoare transei de vechime peste 20 ani), in cadrul administratiei publice locale(primarie de oras ).
.Multumesc anticipat
Vedeti : Ordonanţa de urgenţă nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, cu modificarile si completarile ulterioare.

[ link extern ]
Salariu de baza 1246 plus 25% spor vechime (312 lei) fac 1558 lei. Acestia se majoreaza cu 12% si avem 1745 lei. Daca aplicam si majorarea de 10% avem un salariu de baza final de 1920 lei, asta in conditiile in care nu se mai acorda alte sporuri.