avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartament cumparat inainte de casatorie prin credit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartament cumparat inainte de casatorie prin credit de unul dintre soti

Buna dimineata,
In septembrie 2009 o persoana a achizitionat prin credit un apartament. In nov. 2010 s-a casatorit.
Dupa casatorie apartamentul a devenit bun comun? Sotul celui care a facut creditul este coproprietar? Se poate supune ca cei doi detin apartamentul impreuna, ca sunt coproprietari?
Sotul care a facut creditul a primit dupa casatorie unele sume de bani de la parintii sai din care a facut rambursari anticipate? Acele sume sunt considerate a fi facute din patrimoniul comun al celor doi soti sau sunt doar ale sotului ai carui parinti au dat banii?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 17:44, 27 Aprilie 2016
Nu, e bun propriu al celui care l-a cumparat.
Sotul neproprietar ar avea un drept de creanta pt ratele ce se vor plati in timpul casatoriei, insa celalalt sot, adica proprietarul poate face dovada ca parintii sai achita parte din rate sau ca ii doneaza bani pt plata ratelor, chestiunea asta se transeaza la partaj.
Nu este bun comun. Dar este bine sa-si puna la punct toate documentele din care reies platile prin contributia parintilor , adica aportul personal +parinti la plata ratelor pt apartament, chiar daca acestea se faceau in timpul casatoriei.
gi-jane2 a scris:

Nu, e bun propriu al celui care l-a cumparat.
Sotul neproprietar ar avea un drept de creanta pt ratele ce se vor plati in timpul casatoriei, insa celalalt sot, adica proprietarul poate face dovada ca parintii sai achita parte din rate sau ca ii doneaza bani pt plata ratelor, chestiunea asta se transeaza la partaj.


Buna ziua,
In cât timp se prescrie dreptul de creanta al sotului neproprietar, sau dreptul de a deschide o acțiune în pretenții întemeiată pe dreptul de creanță ?
Multumesc.
3 ani de la data despartirii sotilor. Prescriptia nu curge intre soti in timpul casatoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi sot in caz de divort ursica ursica Sunt casatorita si impreuna cu sotul meu si cei doi copii minori locuiesc intr-un apartament din Bucuresti cumparat pe numele tatalui meu. Pentru ... (vezi toată discuția)
Drepturile sotilor la bunurile obtinute inainte de casatorie, dar cu ipoteca pe perioada casatoriei ariad ariad Sotul meu a cumparat inainte de casatorie, cu un an, o casa, prin credit ipotecar pe o durata de 15 ani. Bunul ipotecat este chiar casa. As vrea sa stiu care ... (vezi toată discuția)
Bunuri proprii si comune andreeaberintan andreeaberintan Buna ziua. In decembrie 2008 am dat avans pentru un apartament si din aprilie2009 este pe numele meu (jumatate platit cu cash, jumatate credit bancar). In 2010 ... (vezi toată discuția)