Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartament cumparat inainte de casatorie prin credit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartament cumparat inainte de casatorie prin credit de unul dintre soti

Buna dimineata,
In septembrie 2009 o persoana a achizitionat prin credit un apartament. In nov. 2010 s-a casatorit.
Dupa casatorie apartamentul a devenit bun comun? Sotul celui care a facut creditul este coproprietar? Se poate supune ca cei doi detin apartamentul impreuna, ca sunt coproprietari?
Sotul care a facut creditul a primit dupa casatorie unele sume de bani de la parintii sai din care a facut rambursari anticipate? Acele sume sunt considerate a fi facute din patrimoniul comun al celor doi soti sau sunt doar ale sotului ai carui parinti au dat banii?
Nu, e bun propriu al celui care l-a cumparat.
Sotul neproprietar ar avea un drept de creanta pt ratele ce se vor plati in timpul casatoriei, insa celalalt sot, adica proprietarul poate face dovada ca parintii sai achita parte din rate sau ca ii doneaza bani pt plata ratelor, chestiunea asta se transeaza la partaj.
Nu este bun comun. Dar este bine sa-si puna la punct toate documentele din care reies platile prin contributia parintilor , adica aportul personal +parinti la plata ratelor pt apartament, chiar daca acestea se faceau in timpul casatoriei.
gi-jane2 a scris:

Nu, e bun propriu al celui care l-a cumparat.
Sotul neproprietar ar avea un drept de creanta pt ratele ce se vor plati in timpul casatoriei, insa celalalt sot, adica proprietarul poate face dovada ca parintii sai achita parte din rate sau ca ii doneaza bani pt plata ratelor, chestiunea asta se transeaza la partaj.

Buna ziua,
In cât timp se prescrie dreptul de creanta al sotului neproprietar, sau dreptul de a deschide o acțiune în pretenții întemeiată pe dreptul de creanță ?
Multumesc.
3 ani de la data despartirii sotilor. Prescriptia nu curge intre soti in timpul casatoriei.