Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj bunuri mobile si imobile
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj bunuri mobile si imobile

Va rog mult sa ma ajutati ! In cazul unui divort , cum se procedeaza la impartirea bunurilor atunci cand partile nu se inteleg? Mentionez ca detin doua imobile si un autovehicul si nu exista cale amiabila de rezolvare a partajului.Multumesc frumos !
Buna seara! In cazul partajului, instanta de judecata va dispune modul de impartire al bunurilor dobandite in timpul casatoriei, in functie de aportul adus de soti la achizitionarea acestora si in functie de dovezile de care acestia dispun.
Dupa solutionarea divortului, deschideti o actiune in partaj.
Legea prezuma ca exista o cota de contributie egala a ambilor soti la dobandirea bunurilor comune in timpul casatoriei.

Partea care solicita o cota mai mare decat ceea ce prezuma legea, va trebui sa dovedeasca contributia mai mare.
Multumesc pentru raspuns! Va rog sa ma lamuriti cum se face aceasta impartire in cazul contributiei egale? Cine vinde bunurile? Cum se procedeaza? Aproximativ cat timp dureaza?
partajarea bunurilor se face doar dupa desfacerea casatoriei. intai divort, apoi partaj.
instanta va proceda la partajarea bunurilor sotilor, in functie de contributia fiecaruia dintre ei la achizitionarea acestora.