avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru pentru utilitati
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru pentru utilitati

Buna ziua!Acum 8 ani a decedat mama ,tata traieste si nu s a facut succesiunea casei.Anul acesta am vrut sa ne racordam la gaze dar ni s a comunicat ca nu se poate realiza fara cadastru si intabulare.Intrebarea e daca se poate efectua acestea fara succesiune?(suntem 2 surori)
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:50, 13 Decembrie 2015
REste obligatoriu sa fie dezbatuta succesiunea
In baza certificatului de mostenitor,partile vor solicita initial efectuarea de masuratori si raport cadastral
Ulterior se va solicita intabularea dreptului de proprietate asupra bunului imobil in registrul unic national

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație teren fără cadastru movila92 movila92 Buna ziua, Bunica mea, decedata in 2008, detine conform unui titlu de proprietate o suprafata de teren extravilan. Acum in 2018, facem succesiunea. Bunica a ... (vezi toată discuția)
Daca ai trecut prin asa ceva spune cum ai rezolvat CatalinAdrian CatalinAdrian Buna ziua.As dori sa-mi spuneti,daca pot sa racordez la gaze un imobil situat in mediul rural,acesta fiind proprietatea bunicilor (decedati) iar unicul fiu ... (vezi toată discuția)
Succesiune mosu1907 mosu1907 Buna ziua! Tatal meu doreste sa dezbatem succesiunea dupa mama ( decedata de 20 de ani) iar el si sora mea sa renunte la bunuri ( o casa in localitatea x si ... (vezi toată discuția)