Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație teren fără cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație teren fără cadastru

Buna ziua,
Bunica mea, decedata in 2008, detine conform unui titlu de proprietate o suprafata de teren extravilan. Acum in 2018, facem succesiunea. Bunica a avut 3 copii, unul dintre ei a decedat si la succesiune am intrat eu (ca unic mostenitor cf certificat mostenitor, mama si sora mea au renuntat cand am dezbatut mostenirea dupa tata).
Terenul in momentul de fata nu are cadastru.
intrebare : pot sa ii donez surorii mele partea mea de teren care mi se cuvine in urma succesiunii fara cadastru ?
Sau : cum ma sfatuiti sa ii dau terenul fara cadastru si ulterior ea sa isi faca cadastrul ?
Acelasi lucru vrea sa faca si unchiul meu pentru sora mea, numai matusa nu.
Multumesc !
Nu se poate incheia nici un fel de contract fara documentatie cadastrala si intabulare.
ok, multumesc !