avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație teren fără cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație teren fără cadastru

Buna ziua,
Bunica mea, decedata in 2008, detine conform unui titlu de proprietate o suprafata de teren extravilan. Acum in 2018, facem succesiunea. Bunica a avut 3 copii, unul dintre ei a decedat si la succesiune am intrat eu (ca unic mostenitor cf certificat mostenitor, mama si sora mea au renuntat cand am dezbatut mostenirea dupa tata).
Terenul in momentul de fata nu are cadastru.
intrebare : pot sa ii donez surorii mele partea mea de teren care mi se cuvine in urma succesiunii fara cadastru ?
Sau : cum ma sfatuiti sa ii dau terenul fara cadastru si ulterior ea sa isi faca cadastrul ?
Acelasi lucru vrea sa faca si unchiul meu pentru sora mea, numai matusa nu.
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: movila92 , utilizator 14:11, 7 Noiembrie 2018
Nu se poate incheia nici un fel de contract fara documentatie cadastrala si intabulare.
ok, multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren din succesiunea pe bunicii de pe tata care traieste, mama si sora traiesc si ele nuc23 nuc23 Cumparare teren din Succesiunea pe bunicii mei, tata, mama, sora traiesc Am imputernicire sa-l reprezint pe tata la dezbaterea succesiunii si partajul ... (vezi toată discuția)
Cumparare drepturi succesorale fara certificat de mostenitor Epuree Epuree Buna ziua, Bunicii au avut 5 copii, eu sunt nepotul bunicilor. Ordinea celor morti este, primul un unchi (are 4 copii in viata si sotia moarta), al doilea ... (vezi toată discuția)
Pe titlul de proprietate sunt trecuți 5 moștenitori, din care ... Buța Nelu Buța Nelu Pe Titlul de proprietate sunt trecuți 5 moștenitori, din care 3 decedați. Eu sunt fiul unuia dintre cei decedați și am solicitat Anexa 24 la Primărie ... (vezi toată discuția)