Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Perioada mandat cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Perioada mandat cenzor

Buna ziua, As vrea sa stiu care este perioada de mandat al unui cenzor, ales in adunarea generala dar fara a exista un contract de mandat scris, si in ce conditii poate fi el demis de catre comitetul executiv.
Mandatul cenzorului ales dintre membrii asociatiei, in adunarea generala, se stabileste de adunarea generala. Tot adunarea generala poate alege alt cenzor si nu comitetul executiv. Cenzorul ales de adunarea generala nu este subordonat comitetului executiv ci adunarii generale.