Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nuda proprietate pe apartament cu drept de uzufruct ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nuda proprietate pe apartament cu drept de uzufruct viager pentru fostul sot

in urma partajului :,NUDA PROPETATE PE APARTAMENT CU DREPT DE UZUFRUCT VIAGER ,FOSTUL SOT-este normal ca fostul sot sa-mi ingradeasca accesul in acest imobil?Cum pot intra in posesia acestui imobil fiind si ani din munca mea?HELP !CAUT UN SPECIALIST SA preia dosarul meu ,daca legal exista ,cistig de cauza?merita ca eu si copilasul meu sa stam cu chirie ?OFER ONORARIU DE SUCCES!
minuneamea, utilizator
Daca aveti doar nuda proprietate, nu aveti drept de folosinta, asadar nu puteti intra decat cu acordul uzufructuarului. La decesul aacestuia, imobilul va ramane dv.
daca fostul sot si-a rezervat uzufructul pe intreg apartamentul, nu aveti acces in imobil fara acceptul dansului .
trebuia sa va interesati inainte de a face acest act, ce presupune uzufructul ..