Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand depun dosarul pentru acordarea indemnizatiei de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand depun dosarul pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului

Buna seara,

Am citit atatea variante incat nu mai stiu care e cea corecta. Deci ma intereseaza cand depun dosarul pentru CCC in conditiile in care:

1. din data de 1 septembrie pana in 8 noiembrie am fost in concediu de risc maternal (deci un numar de 69 de zile)
2. din data de 9 noiembrie am intrat in concediu prenatal
3. copilul se va naste in data de 21 decembrie (deci concediu prenatal va fi de 42 zile)
4. cum ca dupa lege sunt nevoita sa mai iau inca 42 de zile de concediu postnatal acela va fi pana in 31 ianuarie.

Intrebarile mele sunt:

1. Pot depunde dosarul in cursul lunii ianuarie?
2.De cand va intra in plata CCC?
3.Perioada acea de 2-3 luni de la aprobarea dosarului pana cand se primeste prima indemnizatie incepe cu 1 februarie sau cu data in care vine decizia pozitiva privind plata CCC?
1. - Cererea si actele necesare pentru indemnizatia pentru CCC se depun la Primarie in termen de maximum 60 de zile lucratoare de la data cu care solicitati indemnizatia.
- Deci cu cat le depuneti mai repede ca atat mai repede veti primi si indemnziatia prin posta sau in cont.

2. - CCC se acorda incepand cu ziua urmatoare aceleia in care se termina concediul de maternitate dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.
- In cazul nedorit in care se intarzie plata indemnizatiei aceasta nse va plati retroactiv, de la data aprobarii ei.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 14
(1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti pe raza careia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.

(2) Pana la data de 5 a fiecarei luni, primariile au obligatia de a transmite pe baza de borderou cererile inregistrate in luna anterioara, insotite de documentele justificative, la agentiile pentru prestatii sociale judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii teritoriale.

(3) Cererile prevazute la alin. (1) se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la agentia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv.

(4) Decizia prevazuta la alin. (3) se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii.

(5) Contestatiile formulate impotriva deciziei prevazute la alin. (3) se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.