avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand depun dosarul pentru acordarea indemnizatiei de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand depun dosarul pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului

Buna seara,


Am citit atatea variante incat nu mai stiu care e cea corecta. Deci ma intereseaza cand depun dosarul pentru CCC in conditiile in care:

1. din data de 1 septembrie pana in 8 noiembrie am fost in concediu de risc maternal (deci un numar de 69 de zile)
2. din data de 9 noiembrie am intrat in concediu prenatal
3. copilul se va naste in data de 21 decembrie (deci concediu prenatal va fi de 42 zile)
4. cum ca dupa lege sunt nevoita sa mai iau inca 42 de zile de concediu postnatal acela va fi pana in 31 ianuarie.

Intrebarile mele sunt:

1. Pot depunde dosarul in cursul lunii ianuarie?
2.De cand va intra in plata CCC?
3.Perioada acea de 2-3 luni de la aprobarea dosarului pana cand se primeste prima indemnizatie incepe cu 1 februarie sau cu data in care vine decizia pozitiva privind plata CCC?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:11, 16 Decembrie 2015
1. - Cererea si actele necesare pentru indemnizatia pentru CCC se depun la Primarie in termen de maximum 60 de zile lucratoare de la data cu care solicitati indemnizatia.
- Deci cu cat le depuneti mai repede ca atat mai repede veti primi si indemnziatia prin posta sau in cont.

2. - CCC se acorda incepand cu ziua urmatoare aceleia in care se termina concediul de maternitate dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.
- In cazul nedorit in care se intarzie plata indemnizatiei aceasta nse va plati retroactiv, de la data aprobarii ei.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 14
(1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti pe raza careia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.

(2) Pana la data de 5 a fiecarei luni, primariile au obligatia de a transmite pe baza de borderou cererile inregistrate in luna anterioara, insotite de documentele justificative, la agentiile pentru prestatii sociale judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii teritoriale.

(3) Cererile prevazute la alin. (1) se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la agentia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv.

(4) Decizia prevazuta la alin. (3) se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii.

(5) Contestatiile formulate impotriva deciziei prevazute la alin. (3) se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termenul de depunere a dosarului pentru a beneficia de concediu pentru cresterea copilului ndrc_cris ndrc_cris Buna ziua, Sunt angatata cu CM , indeplinesc conditiile acordarii CCC. Urmeaza sa nasc si doresc sa aflu raspunsul la urmatoarele intrebari: 1. Cand pot, ... (vezi toată discuția)
In cat timp se aproba dosarul de indemnizatie ccc? lexxxx lexxxx BUNA SEARA , SE POATE DEPUNE DOSARUL DE INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL INAINTE CU APROXIMATIV DOUA DOUA SAPTAMANI ,DAR IN CERERE EVIDENT SE VA TRECE ... (vezi toată discuția)
Concediul crestere copil androceul1948 androceul1948 Buna ziua, Concediul crestere copil poate fi pana la 2 ani.Cine plateste acest concediu si unde se face cerere pentru acest concediu in conditiile cand sunt ... (vezi toată discuția)