Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru si intabulare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru si intabulare teren

Vrem sa facem partajul dupa moartea parintilor . Terenurile nu au act de vanzare cumparare, chitante de mana sau altceva, nu am gasit.Practic nu avem nimic, doar la primarie am platit impozit pe teren .
1) se poate face cadastru si intabularea la teren prima data?
1) care sunt pasii de parcurs? cum se obtine titlul de proprietate?
se poate daca nu ar exista carti funciare deschise
cum adica daca exista carti funciare deschise?
Rog raspuns la pasii ce trebuie urmati, sa intelegem si noi.
În această fază nu puteți face nimic cu privire la cadastru, întabulare, succesiune.
Dacă părinții au louit acolo 30 ani , chiar fără nici un act , puteți face o acțiune în uzucapiune apoi pe baza hotărârii judecătorești, d-voastră, ca moștenitori.
Mai departe se face succesiunea , și se poate face Înscrierea în CF.
În ce calitate au fost plătite impozitele locale?
parintii mei au murit acum 10 ani. Eu platesc la primarie impozit pe tot terenul, care este inca trecut pe numele tatalui meu.Si acum 30 de ani tot pe numele lui era platit impozitul la teren.Nu am putut sa iau bani de la APIA pentru ca terenul nu era pe numele meu , ci al tatalui care este decedat. Suntem 3 frati si eu am platit mereu impozitul la teren.
Faptul că ați plătit impozitul este doar una din componentele care să vă ajute să dobândiți printr-o acțiune în uzucapiune, dreptul de proprietate asupra acelui teren. , acest lucru contând în sensul că v-ați comportat ca un adevărat proprietar.
Faceți întâi acțiunea în uzucapiune-