Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate absoluta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate absoluta

In ce situatie este obligata instanta sa invoce nulitatea absoluta conform codului civil, art.1247, alin.(3)?
Va rog sa formulati intrebarea mai concret ca sa nu ne chinuim sa scriem analize complexe din care 99% sa nu va fie macar de folos. Concret, care e situatia in care instanta a invocat sau nu nulitatea?
Conform art. 1247 nulitatea absolută trebuie să fie ridicată din oficiu(adică fără a fi ridicată de către vreuna din părți) deoarece contractul a fost încheiat cu încălcarea unor dispoziții legale. În acest caz, instanța este obligată să invoce din oficiu nulitatea. - ex officio-dar există principiul disponibilității iar instanța va respinge cererea de chemare în judecată, ca nefondată, neîntemeiată, având la bază un act nul.
Mai precis am deschis proces la legea 165/2013 pentru o cerere depusa la legea 18 in 1991; dar terenul revendicat a fost instrainat in 1995 din proprietatea statului, prin ordin prefect(in loc de 100 mp cat era in decizia consiliului local s-a dat 400 mp), desi era solicitat la legea 18/1991.Am vreo sansa sa invoce instanta nulitatea ordinului prefectului?
pusa2mimi a scris:

Mai precis am deschis proces la legea 165/2013 pentru o cerere depusa la legea 18 in 1991; dar terenul revendicat a fost instrainat in 1995 din proprietatea statului, prin ordin prefect(in loc de 100 mp cat era in decizia consiliului local s-a dat 400 mp), desi era solicitat la legea 18/1991.Am vreo sansa sa invoce instanta nulitatea ordinului prefectului?

Sau pot eu sa invoc nulitatea in baza art 975 cod civil si art.23 din legea 18/1991R?
Din topografia textului art. 1247 alin.3 Cod civil rezultă că instanţa are obligaţia de a se pronunţa din oficiu asupra nulităţii absolute.
Însă această obligaţie nu înseamnă că instanţa se poate sesiza din oficiu cu o acţiune în declararea nulităţii absolute a unui act şi nici faptul că se poate pronunţa în cadrul hotărârii asupra nulităţii actului, în lipsa unei cereri exprese din partea părţilor procesuale. Se încalcă principiul disponibilităţii.
Aşa cum aţi menţionat, în cadrul unui proces prin care una dintre părţile litigante invocă o pretenţie, pretenţie care e întemeiată pe un act lovit de nulitate absolută, instanţa va respinge cererea ca nefondată fără a se pronunţa asupra nulităţii actului. Există însă şi posibilitatea ca pârâtul să ceară anularea actului printr-o cerere reconvenţională.