Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate absoluta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate absoluta

In ce situatie este obligata instanta sa invoce nulitatea absoluta conform codului civil, art.1247, alin.(3)?
Multumesc de raspuns.Procesul este la legea 165/2013, terenul revendicat initial la legea 18/1991 este instrainat de primarie din 1995pe mine ma intereseaza daca pot solicita nulitatea ordinului prefectului si ca si cauza sa folosesc ce am scris mai sus, in contextul ca am mai avut un proces de nulitate ordin prefect la care instanta a decis ca ordinul prefectului este valabil ptr, ca s-a emis cu respectarea art 36 din legea 18/1991R in favoarea cumparatorului casei, netinand seama de art 23 din legea 18/1991R .
pusa2mimi, utilizator
Am fost la prima sedinta si am depus o completare la actiune prin care am ridicat exceptia de nelegalitate a ordinului prefectului, in acest caz instanta se va sesiza din oficiu cu o actiune in declararea nulitatii absolute a ordinului prefectului sau doar va judeca aceasta cauza ca si cum nu ar exista ordinul prefectului?