Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... povestiri din salile de judecata
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

povestiri din salile de judecata

Mi-ar placea foarte mult sa citesc povestiri din salile de judecata. Sunt convinsa ca multi avocati de pe forum ar avea ce povesti. Un fel de stat la taclale, avocati si neavocati...... Lucruri care i-au impresionat, chestiuni greu de rezolvat, comicarii..... si cate si mai cate....
Caragiale spunea ca cel mai tare se teme cand se afla in fata unei foi albe......
Povestita de un batran magistrat pensionat,de fapt subiectul intamplarii care urmeaza:

Se judeca prin anii ~60 la un fost Tribunal Popular de raion un proces de viol,intr-un caz in care partea vatamata,o fata simpla de vreo 18 ani este audiata de instanta.
Presedintele completului era un pasionat jucator de pocker si de rummy care isi petrecea noptile jucand aceste jocuri de societate.
Mort de somn,dupa o astfel de noapte pierduta intra in sedinta de judecata,purtand ochelari de soare pentru a nu i se vedea figura obosita si pentru a mai trage ceva aghioase.
Procurorul pune intrebari in legatura cu modul in care s-a petrecut fapt,partea vatamata raspunde,judecatorul motaind,da din cap masinal,dar aprobator cu privire la cele relatate de partea vatamata.
La un moment dat,partea vatamata zice:
-Domnule Presedinte,am fost facuta"posta" de cei trei pe care ii aveti in fata dvs,in WC-ul Public "X"
Presedintele se scutura din motaiala care il cuprinsese si replica:
-Atunci...procedura necompleta...rog sa fie citat PTTR-ul(serviciul de posta).
=D>=D> In legatura cu citarea PTTR
Vedeti ca in trecut justitia a functionat bine?Erau atenti la detalii.
Astazi judecatorul este odihnit,mai ales cand spune,dupa 5 minute:ramane in pronuntare!!!
:D
La Judecatoria :"X" se imbolnaveste grefierul care trebuia sa intre in sedinta de judecata.Fiind o sedinta mai usoara,este "prelucrat" un arhivar,o fata tanara, care ii ia locul in acea sedinta.
La un moment dat un parta,j in care la staruinta presedintelui de complet,partile cad de comun acord,redacteaza tranzactia intervenita intrei ei si o inmaneaza judecatorului.
Multumit acesta ,ia act de tranzactie si ii spune grefierei de circumstanta:
-Doamna grefier,ramanem in pronuntare si vom pronunta o hotarare de expedient.
"Grefiera" ,sfioasa, se ridica in pricioare si cu o voce tremuranda intreaba:
-Si cui o expediem domnule presedinte ?
Este tare de tot!=D>

Cauza afisata,pozitia x...
Reclamantul epuizat (judecare ,rejudecare...)asteapta plin de "speranta".
Cauze vin,cauze pleaca...cel care vrea dreptate sta lipit de scaun.
Dosarul cauzei era in sala,l-a studiat...
Se schimba judecatorii(pentru bunul mers...) si,tarziu, munca pentru acea zi se termina.
Grefierul a luat dosarul in mana si in disperare de cauza le spune "Prea Inaltilor" care isi faceau iesirea:-Dar mai este o cauza de judecat!
Acestia s-au uitat la ea,dupa care s-au grabit sa "dispara".
Si astfel reclamantul a fost "expediat".

Dupa 10 ani de detentie pentru o condamnare de 20 ani pentru omor, condamnatul este audiat in procesul de reducere a pedepsei.

Presedintele:- Condamnat, spune numele,prenumele,varsta !
Condamnatul din boxa:- Izik Haim, 35 ani:innocent:
Presedintele: ….Hmm, 35 de ani aveai acum zece ani cand ai fost inchis !:-/
Condamnatul: Aia a fost viata? Asa o viata sa dee ….cui stiu eu:worthy: