avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 359 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum i se va imputa ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum i se va imputa ?

Buna dimineata !

Va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie sa se procedeze legal
in urmatoarea situatie:

- o colega a trimis de pe telefonul de serviciu
mai multe SMS-uri in interes personal
Prejudiciul este in jur de 1 mil. lei vechi.
- directorul institutiei a dispus ca salariata sa fie cercetata disciplinar
- comisia a gasit-o vinovata
- directorul a dispus imputarea sumei acestei salariate

Cum i se va imputa ?
1. - i se va retine pe Statul de plata ?
in baza Notei contabile de imputare ....
sau
2. - contabilul sef va face Nota contabila de imputare
si impreuna cu PV-ul comisiei de disciplina
se va merge in instanta ? civila ? sau penala ?


Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 08:23, 22 Decembrie 2015
Prejudiciul cauzat de catre salariat se poate recupera doar dupa ce se intocmeste o Nota de constatare si evaluare a pagubei cauzate.
Foarte important este faptul ca acest prejudiciu se poate recupera prin retinere din salariu, doar ca urmare a acordului partilor, fapt ce presupune ca angajatul a luat cunostinta de nota de constatare de care am mentionat mai sus si mai mult decat atat, o considera valabila si si-o insuseste, fiind de acord sa i se faca retinere din salariu pentru suma ce i se imputa - aveti nevoie de o declaratie scrisa, semnata, datata, a angajatului prin care accepta valoare prejudiciului si este de accord cu retinerea sa din salariu.
Prejudiciul nu poate depasi echivalentul a 5 salarii minime brute pe economii , iar recuperarea ei se va face in termen de minim 30 de zile.
In cazul in care nu exista acordul partilor pentru recuperarea prejudiciului, trebuie sa va adresati instantei judecatoresti.
Va rog frumos sa imi mai spuneti
1. - cele 30 de zile sunt calendaristice sau lucratoare ?
2. - daca salariatul nu are bani
si nu reuseste sa achite suma datorata in cele 30 de zile
cum se va proceda ?
Asa cum v-am zis in raspunsul anterior, se va proceda la retinere din salariu pentru sumele de bani viitoare, cu titlu de salariu, pe care urmeaza sa le incaseze vinovatul..
Termenul minim in care se va proceda la recuperarea prejudiciului este de minim 30 de zile calendaristice de la intocmirea si semnarea notei de constatare.
oanaportar a scris:

...
2. - daca salariatul nu are bani si nu reuseste sa achite suma datorata in cele 30 de zile
cum se va proceda ?


Se va trece la executarea silita a acestuia , in urma promovarii unei actiuni in instanta.
Va multumesc enorm de mult pentru ajutor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pt. recuperare suma - cum se procedeaza ? oanaportar oanaportar Va rog frumos sa imi spuneti daca este corect si legal sa se procedeze astfel: - in gestiunea unui salariat s-a gasit o lipsa de peste 170 milioane vechi - ... (vezi toată discuția)
Penalizare financiara loc de munca SimonaFlr SimonaFlr Am o intrebare : daca este justificata o penalizare financiara in cazul cand ceea ce a fost gresit in viziunea directorului nu contravine fisei de post. Plus ... (vezi toată discuția)
Retineri - decizie de imputare ? sau nu se mai face ? oanaportar oanaportar Hristos a inviat ! Va rog din tot sufletul sa ma lamuriti si sa imi spuneti cum ar trebui sa se procedeze corect ? in cazul urmator: In urma ... (vezi toată discuția)