Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retineri - decizie de imputare ? sau nu se mai face ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retineri - decizie de imputare ? sau nu se mai face ?

Hristos a inviat !

Va rog din tot sufletul sa ma lamuriti
si sa imi spuneti cum ar trebui sa se procedeze corect ?
in cazul urmator:

In urma efectuarii inventarului s-a constatat o lipsa
de bunuri in gestiunea unui salariat.

Comisia de inventariere a intocmit Procesul verbal.

Contabilul institutiei a spus ca:
- pentru recuperare suma /prejudiciu,
acum nu se mai face o decizie de impunere.
Nu se mai fac decizii de impunere de la intrarea in vigoare a codului muncii
Retinerea pagubei provocata de salariat, iniferent ce functie ar avea, gestionar sau nu, nu mai este permisa de Codul muncii actual prin decizii de imputare.
- acum, recuperarea s-ar face
fie prin acordul partilor, fie prin hotararea instantei.

Va rog din tot sufletul cum este corect sa se faca ?

- daca recuperarea s-ar face prin acordul partilor,
ce act trebuie sa faca institutia ?

- sa se faca o Notificare din partea institutiei
prin care sa se aduca la cunostinta gestionarului vinovat
ca are o lipsa in gestiune si ca paguba este de X lei ?
si sa i se spuna ca
- daca gestionarul vinovat nu recunoaste lipsa in gestiune
si nu depune un Angajament de plata,
va fi dat in judecata,
iar recuperarea sumei se va face prin hotararea instantei.?

Va rog mult de tot sa imi dati un sfat
cum trebuie sa se procedeze ?

Principalele modalitati de stabilire si recuperare a prejudiciului produs angajatorului sunt : acordul partilor ori actiunea in justitie.

Potrivit art.254 C.mun., salariatul răspunde patrimonial, în temeiul normelor și principiilor răspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina și în legătură cu munca sa. Când se constată astfel de cazuri, angajatorul poate solicita salariatului în cauză, printr-o notă de constatare și evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul părților, într-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicării.

Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părților nu poate fi mai mare decât echivalentul a cinci salarii minime brute pe economie. În prezent, valoarea salariului brut pe țară este de 1450 de lei (de la 1 februarie 2017), astfel, pentru a putea fi folosit acordul părților pentru recuperarea prejudiciului, contravaloarea acestuia nu trebuie să depășească 7250 de lei.

In situatia in care prejudiciul are o valoare mai mare, angajatorul se poate adresa instantelor judecatoresti competente in vederea recuperarii prejudiciului produs de salariat.- Tribunalul in raza caruia are sediul social.

In acest caz, sarcina probei revine angajatorului, acesta fiind obligat sa prezinte toate dovezile necesare in apararea sa.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Miliarde de mulțumiri pentru ajutorul imens acordat !