Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut

Buna ziua,
va prezint si eu o speta usoara din punctul meu de vedere:sorry:
in data de 08.09.2015, prietena mea a avut un accident intr+o intersesctie in urma carora s-au produs avarierea ambelor autoturisme.
Totodata in urma accidentului cealalt conducator auto implicat a solicitat sa fie transportat la spital pentru ca acuza dureri de cap. in aceiasi zi cei de la spital i-au dat drumul acasa el neavand nici o problema, totusi prietenei mele i-a fost retinut permisul de conducere in baza dosar penal. de atunci se efectueaza cercetari ei eliberandu-se o dovada cu drept de circulatie pe care o poate prelungi din 30 in 30 zile.
Intrebarea mea este, cat timp pot dura cercetariile dearece prietena mea lucreaza in germania si dovada de circulatie nu o ajuta cu nimic ea nefiind valida in afara tarii. sau ce se poate face pentru a se urgenta aceast dosar.
Va multumesc
steffx1980, utilizator
Pentru urgentare apelati la serviciile unui avocat. Cel mai probabil dosarul se va clasa daca victima nu are mai mult de 90 de zile de ingrijire medicala. Vicitma poate solicita daune pe cale civila dar vor fi platite de catre asiguratorul RCA.