avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichetele de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichetele de masa

daca am fost in concediu medical toata luna decembrie beneficiez de tichete de masa? precizez ca patronul in loc sa imi dea a parte di salariu mia dat tichetele demasa pe luna decembrie (este corect sau legal daca nu cui trebuie sa ma adresez cu o reclamatie)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:20, 25 Decembrie 2015
Potrivit Normelor de aplicare a Legii nr.142/1998, persoanele aflate in concediu medical nu beneficiaza de tichete de masa.

Neplata drepturilor salariale poate face obiectul unei:
- sesizari la ITM in raza careia are sediul social angajatorul
- actiuni in instanta
- proceduri de mediere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi angajat Giovigeo Giovigeo Este posibil ca angajatorul sau chiar patronul să dea dispozitia de a nu preda tichetele de masă unui anumit angajat acesta fiind an concediu medical facand ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical Rhino7282@yahoo.com Rhino7282@yahoo.com In perioada 09.01-13.01.2017 am fost in concediu medical, dar in 10.01-11.01 eram libera pe program, urmand in weekend 14.01-15.01 sa lucrez.In perioada ... (vezi toată discuția)
Neplata salariu ContSters277082 ContSters277082 Buna ziua, as dori sa fac o plangere la ITM, pentru neplata bonuri de masa luna trecuta si neplata salariu pe 13 zile lucrate luna in curs. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)